Napisz: sklep@muke.pl

Background Image

Sukces w sporcie nie obejdzie się bez zdrowej diety – wywiad z Michałem Wojtyło

Michał Wojtyło zawodowo jest Project Managerem w branży IT. Jego pasja to sport, chociaż jeszcze kilka lat temu siedział po 10 godzin przed komputerem, w szkole unikał wf-u, a jego motywacja do uprawiania sportu była porównywalna z zapałem do zmywania. Wszystko zaczęło się od obejrzenia filmu z zawodów Ironman. Dziś jest jednym z najlepszych Age Grouperów, czyli amatorów triathlonowych. W 2015 roku ukończył na najwyższym wśród Polaków miejscu, w historii tych zawodów, prestiżowe ekstremalne zawody Swissman w Szwajcarii, gdzie zajął 5 miejsce. Członek Grupy Triathlonowej RAT.

Muke: Na początku wyjaśnijmy wszystkim: co to w ogóle jest triathlon i dlaczego warto go uprawiać?

Michał Wojtyło: Triathlon jest dyscypliną jedyną w swoim rodzaju. Łączy w sobie trzy konkurencje: pływanie, rower i bieganie. Koronny dystans, do którego dąży wielu triathlonistów to 4 km pływania, 180 km jazdy na rowerze, a na końcu 42 km biegu – i to wszystko w ciągu jednego wyczerpującego i długiego dnia.

Zawody sportowe Ironman (bo właśnie o nich mowa) są wisienką na torcie, jednak w triathlonie dla każdego znajdzie się coś dobrego. Rywalizować można na wielu dystansach, które są osiągalne nawet dla bardzo początkującego sportowca amatora.

Muke: Od lat obserwujemy trend wśród sportowców, którzy nie chcą trenować w samotności i zrzeszają się w grupy. Po co to robią i dlaczego wybierają GT RAT?

Michał Wojtyło: Grupa to nie tylko ludzie, którzy realizują ten sam trening w jednym miejscu. To przede wszystkim niesamowita ilość motywacji i wsparcia od osób, które łączy ta sama pasja, to samo hobby. Znalezienie sposobu na połączenie różnych grup zaawansowania utrzymując przy tym możliwość realizacji założeń treningowych, niesamowita atmosfera i wykwalifikowani trenerzy…stało się kluczem do sukcesu naszej grupy, czyli wrocławskiej Grupy Triathlonowej RAT.

Muke: Mówisz, że triathlon to sport wyczynowy, kondycyjny. Zatem w skrócie: co czeka nas podczas treningów?

Michał Wojtyło: Triathlon jest sportem takim, jakim chcemy by był. Może być wyczynowy – w naszej grupie są osoby, które były na Mistrzostwach Świata i stawały na najwyższym stopniu podium. Jednak może też być typowo rekreacyjny i amatorski – w śród nas są osoby, dla których trening z nami jest odskocznią od codziennego życia, które bardziej od rywalizacji cenią sobie dobrą zabawę i miłą atmosferę.

Muke: Ciężki wysiłek fizyczny to jedno, a co z dietą i innymi wyrzeczeniami?

Michał Wojtyło: Jeśli już podejmujemy decyzję, aby rozpocząć sportowy tryb życia, należy też zastanowić się nad tym, co spożywamy. W myśl zasady, że jestem tym, co jem.

Osobiście uważam, że rzucanie się na wszystkiego rodzaju diety w większości wypadków kończy się fiaskiem. Ciężko jest narzucić sobie rygorystyczny tryb żywienia. Najlepiej zacząć od zmniejszenia ilości słodyczy, a zwiększenia ilości warzyw. Tutaj ważną rolę odgrywają soki i koktajle, które pozwalają w prosty i szybki sposób dostarczyć wielu witamin i mikroelementów.

Muke: Twierdzisz, że triathloniści są świadomi zmiany diety, jednak często robią to źle. Z czego to wynika?

Michał Wojtyło: Świadomość to jedno, działanie to już zupełnie co innego. Bardzo często nie posiadają odpowiedniego sprzętu do gotowania na parze czy wyciskania soków, nie wiedzą jak taki sprzęt wybrać lub nie znają przepisów. Większość triathlonistów amatorów pracuje, ma rodziny i poświęca wolny czas na treningi, dlatego spędzanie kolejnych godzin na szykowaniu zdrowego jedzenia bardzo często nie wchodzi w grę. W końcu doba ma tylko 24 godziny 🙂 No, ale nie powinno być wymówek, przygotowanie odżywczego soku zajmuje tylko chwilę.

Muke: Przetestowałeś wyciskarkę Muke. Jakie są Twoje pierwsze wrażenia?

Michał Wojtyło: Ku mojemy zaskoczeniu urządzenie jest bardzo proste w obsłudze i co ważniejsze jeszcze prostsze w utrzymaniu czystości. W ciągłym niedoborze czasu powinno to być kluczowe w podejmowaniu decyzji o zakupie. Moje drugie zdziwienie: zielone warzywa mogą być bardzo smaczne. Witaminową bombe warto „wstrzykiwać” sobie każdego dnia.

Więcej o Grupie Triathlonowej RAT:

GT RAT               Facebook                Youtube