Zadzwoń: 71 727 60 15 napisz: sklep@muke.pl
Background Image

Sokowirówka czy wyciskarka? – opinia dietetyka

Wraz z pierwszymi oznakami wiosny dietetycy mają pełne ręce roboty. W społeczeństwie pojawia się chęć oczyszczenia organizmu i zrzucenia zimowych kilogramów. Popularnością cieszą się detoksy sokowe. Aby móc je samodzielnie wykonać w domu trzeba zaopatrzyć się nie tylko w produkty spożywcze, ale i odpowiedni sprzęt. Spytaliśmy Iwonę Gryszkin, dietetyka z Kliniki Diety Gryszkin we Wrocławiu o opinię.

Idziemy do sklepu i zastanawiamy się: jakie urządzenie pomoże nam w osiągnięciu wyznaczonego celu? Czym się różni wyciskarka od sokowirówki? Jakie to ma znaczenie dla zdrowia? Który sok będzie smaczniejszy?

Różnic między urządzeniami jest wiele. Sokowirówka uzyskuje sok przez ścieranie i tarcie warzyw i owoców. Proces ten powoduje niszczenie enzymów, fitosubstancji i witamin. Natomiast wyciskarka tłoczy i miażdży, co pozwala nam na zachowania maksymalnej ilości enzymów. Wolne obroty nie wytwarzają ciepła, przez co zapobiegają natlenianiu się soku. Sok z wyciskarki zupełnie inaczej smakuje, nie jest wodnisty, nie rozwarstwia się, nie posiada niesmacznej pianki, którą tworzy sokowirówka.

Ilość też ma znaczenie. Wyciskarka pozwala na uzyskanie większej ilości soku. Dodatkowo możemy użyć warzyw i owoców, z którymi sokowirówka z pewnością by sobie nie poradziła, a należą do nich: szpinak, jarmuż, rukolamniszek, pokrzywa, roszponka czy natka pietruszkiNależy pamiętać, że soki warzywne są zdrowsze niż owocowe. Soki owocowe zawierają bardzo duże ilości fruktozy, która spożywana w zbyt dużych ilościach może mieć negatywny wpływ na nasze zdrowie i na naszą wagę. Także pijmy soki, ale głównie z warzyw – zachęca Iwona Gryszkin z Kliniki Diety Gryszkin we Wrocławiu.

Świeżo wyciśnięte soki pozwalają oczyścić organizm. Podstawą domowego detoksu są zielone warzywa zawierające minerały, witaminy i antyoksydanty. Ponadto dostarczają one cenny chlorofil pomagający dotlenić komórki. W czasie detoksu powinniśmy wypijać około sześciu szklanek soku dziennie.

Przykładowe mieszanki oczyszczające:

  przepis 1   

pomidor

? ogórek

? 3 średnie marchewki

? pęczek świeżej pietruszki


przepis 2

? pomidor

? ogórek gruntowy

? kurkuma

? odrobina chili


przepis  3

? 3 laski selera naciowego

? ogórek gruntowy

? jabłko

? pół cytryny

? garść pietruszki


przepis 4

? 10 łodyg selera naciowego

? natka pietruszki

? 2-3 cm korzenia imbiru

3 ziarenka pieprzu


przepis 5

? spory ogórek

? natka pietruszki

? koperek

? 2 ząbki czosnku


przepis 6 

? 2 jabłka

? kiwi

? pół cytryny

garść pietruszki

garść pokrzywy


Zapisz się do naszego newslettera i otrzymaj darmowy eBook

"36 unikatowych receptur do przygotowania w wyciskarce Muke Mu2G" dowiedz się więcej

FreshMail.pl