Napisz: sklep@muke.pl

Background Image

Dieta jako japoński sposób na długowieczność

Najwięcej na świecie stulatków zamieszkuje japońską wyspę Okinawa. Od wielu lat naukowcy z całego świata próbują zgłębić tajemnicę długowieczności tej populacji. Badania wskazały banalną odpowiedź – receptą na długowieczność jest urozmaicona i nieprzetworzona dieta.

Fotolia_68196897_XSWyspa Okinawa jest znana przede wszystkim z karate – ta najefektywniejsza i najbardziej popularna sztuka walki powstała właśnie tutaj. Jej filozofią oprócz samoobrony bez użycia narzędzi jest dążenie do rozwoju fizycznego i psychicznego. Mieszkańcy od lat żyją w zgodzie z naturą i bardzo zdrowo się odżywiają. Wspomniani stulatkowie cieszą się szczupłą sylwetką i pełnym zdrowiem do ostatnich swoich dni. O wiele rzadziej zapadają na choroby serca czy nowotworowe. Niski poziom cholesterolu i drożne tętnice zapobiegają schorzeniom uznawanym za cywilizacyjne. Im mniej chorują, tym dłużej żyją. Badania nad tym fenomenem trwały 25 lat. Okazało się, że eliksirem młodości jest po prostu niskokaloryczny jadłospis ze spożyciem 1500-1900 kalorii dziennie.

Co na talerzyku…

Japończycy nigdy nie najadają się do syta. Wolą długo pamiętać smak potrawy, dlatego jedzą często… ale mało. Każdy posiłek celebrują, delektują się potrawami, a zamiast sztućców używają pałeczek, które wydłużają czas spożywania. To powoduje, że czują się najedzeni już w trakcie trwania obiadu czy kolacji. Małe porcje serwują na wielu talerzykach i w miseczkach.